خبر فوری

اعضاي جديد هيات‌مديره كانون سردفتران و دفترياران معرفي شدند و توصيه هاي رئيس سازمان ثبت اسناد

اعضاي جديد هيات‌مديره كانون سردفتران و دفترياران معرفي شدند و توصيه هاي رئيس سازمان ثبت اسناد

انتشار : 1395/04/05 تعداد بازدید : 435 کد : 10556 ارسال شده توسط :admin

مراسم معرفي اعضاي جديد هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران با حضور رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور برگزار شد

دپارتمان خبري حقوق يار

 انتخابات هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران پيش از اين برگزار شده بود و امروز صرفاً معرفي اعضاي هيات مديره انجام شد.

انتخابات هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران هر سه سال يكبار برگزار مي‌شود كه امسال 395 نفر از سردفتران و 17 نفر از دفترياران به عنوان كانديداي هيات مديره ثبت‌نام كردند.

انتخابات 10 ارديبهشت ماه توسط كانون سردفتران و دفترياران برگزار شد. با توجه به تعداد شركت‌كنندگان، انتخابات تا ساعت 17 آن روز ادامه پيدا كرد.

دشتي اردكاني، عظيميان، جمشيدي، جليليان، ناظمي، هاشمي بافقي، منشي، خنداني، اسكندري و جليل‌وند، منتخبين اين دوره هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران هستند.

توصيه‌هاي تويسركاني به هيات مديره جديد كانون سردفتران و دفترياران
رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور خطاب به سردفتران و دفترياران گفت: اقدام شما در حكم يك راي مرجع قضايي است. همانگونه كه راي دادگاه لازم‌الاجرا مي‌شود سندي را كه امضا مي‌كنيد هم لازم‌الاجراست.

 احمد تويسركاني در مراسم معرفي اعضاي جديد هيات‌مديره كانون سردفتران و دفترياران ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات در ليالي قدر و تسليت ايام سوگواري و شهادت حضرت علي (ع) و گراميداشت هفته قوه قضاييه، گفت: با همت عزيزان در كانون سردفتران و دفترياران و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور توانستيم به مرحله تحول و تكامل خدمت‌رساني در حوزه ثبت دفتري برسيم.

معاون رييس قوه قضاييه ادامه داد: حوزه سردفتران و دفترياران نيازمند تحول و كيفي‌سازي بود تا بتوانيم جايگاه شايسته امر سردفتري و اينكه مرجع مورد اعتماد عامه باشد را داشته باشيم. همچنين ثبت مالكيت‌ها جايگاه خوبي پيدا كند تا تمام مردم به اين نهاد اعتماد كامل كنند و نظام اعتماد كند كه اين سازمان مهم و تاثيرگذار است.

تويسركاني با بيان اينكه در اين دوره در حوزه ثبت، خدمات بسيار مهمي پا گرفت، تاكيد كرد: ما از يك فضاي سنتي به يك فضاي جديد وارد شده‌ايم. فضايي كه موجب سرعت، دقت و امنيت بيشتر شد؛ اين احساس هم در عزيزان در سازمان ايجاد شد و هم بين مردم سرايت پيدا كرد. مراجعه‌كنندگان احساس مي‌كنند كه كار از يك فرآيند محدود كه امكان خدشه در حقوق بعضي بخش‌ها بود امروز به يك وضعيت دقيق و مورد اعتماد تبديل شده است. اين دقت و سرعت موجب افزايش اعتماد به اين نهاد شد.

وي ادامه داد: ما نيازمند توسعه ثبت رسمي در كشور هستيم كه خوشبختانه در سياست‌هاي مقام معظم رهبري در تبيين برنامه توسعه در بند 67 مورد تاكيد قرار گرفت. توسعه جامعه وافزايش جمعيت اقتضا مي‌كند كه ما يكسري التزامات دقيق را ايجاد كنيم كه كمتر موجب توليد ايجاد پرونده و بي‌نظمي در جامعه شود كه اين امر يكي از موضوعات بخش ثبت رسمي است.

معاون قوه قضاييه با اشاره به برخي از مشكلات در دادگستري خاطرنشان كرد: اين مشكلات ناشي از بي‌نظمي‌هاي حقوقي و عدم التزام به ثبت رسمي در معاملات است. هر زماني كه ما شاهد تكامل و توسعه باشيم نيازمند قوانين و مقررات هستيم.

تويسركاني با بيان اينكه نظام سردفتري يك نظام ريشه‌دار و طولاني است و قدمت زيادي دارد، گفت: اقتضائات امروز جامعه با زمان وضع قانون ثبت اسناد و املاك در سال 1290 و بعد از آن بسيار متفاوت است. امروز مراودات و نيازمندي‌هاي جامعه با گذشته بسيار متفاوت شده است.

وي اضافه كرد: امروز بسياري از دغدغه‌ها در حوزه سردفتري از بين رفته است. قبلاً شاهد بوديم عزيزاني وارد اين حوزه شدند و شايد متوجه خطراتي بودند كه بعضاً ممكن بود بعضي با هويت جعلي سندي را ثبت كنند و براي آنها مشكلاتي را ايجاد كند، ولي امروزه در حوزه تشخيص هويت اشخاص، جعل اوراق بهادار، ثبت و ضبط سوابق از پيشرفت در زمينه نرم‌افزارها و سيستم‌هاي مطابق روز برخوردار شديم.

رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ادامه داد: در مجموعه سازمان ثبت كه نامش در گذشته با كاغذ و دفتر عجين بود امروزه قدم‌هاي موثري در حوزه‌هاي مختلف ايجاد شد كه ايجاد آرشيو و بانك اطلاعاتي از مجموعه آنها است كه با همت عزيزان در سازمان ثبت اسناد و املاك امروزه در حال تصويربرداري و آرشيوبرداري از سوابق اسناد ثبت شده هستيم.

تويسركاني گفت: طبق قانون در حوزه املاك زماني كه مشخصات مالك يا مالكيت فردي در دفاتر املاك به ثبت برسد آن مالكيت رسميت پيدا مي‌كند. در گذشته يك بخشي از اين معاملات به لحاظ تراكم كاري وارد دفاتر اسناد رسمي نمي‌شد كه اگر ما آن روز اين موضوع را منتقل كرده بوديم مورد يك نگراني در جامعه مي‌شد كه امروز اين مشكل را حل كرديم.

وي ادامه داد: امروز نيازمنديم كه تمام عزيزاني كه سند مالكيت در اختيارشان است و سندهاي مالكيت دفترچه‌اي دارند اين سندهاي مالكيت را تغيير دهيم. شايد امكان حضور فيزيكي مردم در ادارات نباشد حتما يك ارگاني را ايجاد خواهيم كرد كه مردم بتوانند اين سوابق را در آنجا درج كنند و ما توسط ايميل يا تلفن ثبت اين درجيات را به آنها اطلاع دهيم.

رئيس سازمان ثبت و اسناد كل كشور ادامه داد: دفترخانه‌اي ممكن است 70 تا 100 سال سابقه داشته باشد. ممكن است فردي مراجعه كند و سند المثني را مطالبه كند كه براي 40 سال پيش باشد. اين ايجاب مي‌كند كه ما التزاماتي را ايجاد كنيم كه مجموعه‌اي از اين سوابق آرشيو شود و آن زمان مي‌توانيم بگوييم كه خدماتمان به مراجعين مطلوب است و با سرعت و بادقت پاسخگوي نيازهاي جامعه هستيم.

معاون قوه قضاييه در رابطه با منتخبين جديد هيات كانون سردفتران و دفترياران گفت: ما بايد از مجموع 30 نفر 10 نفر را انتخاب مي‌كرديم كه اين عزيزان بايد همكاري و همدلي را ميان خود افزايش دهند و اين كار را به عنوان يك كار معنوي براي خود بگمارند نه اينكه اين كار را موقعيتي براي منفعت خود بشمارند. بايد با ديدي خير و خيرخواهانه وارد شد. ما بايد اين معنا را القاء كنيم كه نهاد سردفتري نهادي است كه كار حاكميتي انجام مي‌دهد و اين افراد مورد تاييد حاكميت هستند.

وي گفت: در حقيقت اقدام شما در حكم يك راي مرجع قضايي است. همانگونه كه راي دادگاه لازم‌الاجرا مي‌شود سندي را كه امضا مي‌كنيد هم لازم‌الاجراست. بايد ملتزم به رعايت مقررات باشيم و در حوزه آموزش‌هاي فراگير و آموزش‌هاي تخصصي و حقوقي اقدامات مناسبي انجام دهيم.

تويسركاني ادامه داد: بخشي از اين آموزش‌ها بايد آموزش‌هاي فرهنگي و رفتاري باشد. بايد يكسري هنجارها را رعايت كرده و به آن پايبند باشيم. اگر در دفتري كه به نام قوه قضاييه است نسبت به شئونات اخلاقي حساس نباشيم اشكال به وجود مي‌آيد.

رئيس سازمان ثبت و اسناد كل كشور گفت: اينگونه نيست كه با استخدام كارمند بيشتر راه را ‌آسان‌تر كنيم. بايد در جهت كاهش بروكراسي و كاهش هزينه‌هاي جاري و در جهت كيفي‌سازي ارائه خدمات و كيفيت بيمه همكاران قدم‌هايي را برداريم. ما در حوزه ثبت شركت‌ها، مالكيت‌هاي صنعتي و اجراي كاداستر كار بسيار سختي را انجام داديم.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .