خبر فوری

ظرفيت كانون مركز براي آزمون وكالت، 1100 نفر است/بايد براي فارغ‌التحصيلان حقوق فكري كرد

ظرفيت كانون مركز براي آزمون وكالت، 1100 نفر است/بايد براي فارغ‌التحصيلان حقوق فكري كرد

انتشار : 1396/04/27 تعداد بازدید : 350 کد : 10679 ارسال شده توسط :admin

رييس كانون وكلاي دادگستري مركز گفت: تعداد 1100 نفر براي پذيرفته شدگان در آزمون وكالت امسال براي كانون مركز در نظر گرفته شده است.

 

به گزارش ايسنا، امير حسين آبادي در نشست خبري اظهار كرد: در هفته گذشته از رييس دادگستري استان و رييس شعبه اول دادگاه انقلاب دعوت كرديم و در كانون مركز جلسه‌اي پيرامون ظرفيت پذيرش براي كانون مركز در آزمون وكالت امسال تشكيل شد.

وي اضافه كرد: پس از بحث و بررسي قرار شد براي كانون مركز كه شامل استان‌هاي تهران، سيستان و بلوچستان، هرمزگان و سمنان مي‌شود، 1100 نفر را بپذيريم.

حسين‌آبادي در ادامه به لايحه وكالت اشاره كرد و يادآور شد: كليات اين لايحه در كميسيون قضايي مجلس رد شد.

وي با اشاره به موضوع ثبت موسسات حقوقي، اظهار كرد: سازمان ثبت و اداره ثبت شركت‌ها بدون در نظر گرفتن صلاحيت علمي، درخواست هر فرد را مي پذيرفت و اين باعث شد تعداد موسسات حقوقي فوق العاده زياد شود. بر همين اساس ما با مذاكراتي كه با سازمان ثبت و اداره كل ثبت شركت ها داشتيم قرار شد در ثبت اين موسسات تجديدنظر شود كه در حال حاضر يك مقدار اين روند كند شده است.

حسين آبادي ادامه داد: متاسفانه در سايت صنعت و معدن كد اي سيك گذاشته شده بود كه بر اساس اين كد هر فردي كه سواد حقوقي داشت مي توانست از اتاق اصناف تقاضاي صدور مشاوره حقوقي كند و اتاق اصناف به حدود 15 نفر براي مشاوره حقوقي جواز داده بود كه ما بعد از اطلاع از اين موضوع، مذاكراتي با اتاق اصناف داشتيم و كد آي سيك از سايت حذف شد و جوازهايي كه صادر شده بود ابطال شد. بعضي از اين افراد هم به ديوان عدالت شكايت كردند كه ديوان هم آن را رد كرد.

وي با اشاره به حضور رييس جمهور در جشن استقلال كانون وكلا در سال گذشته گفت: يكي از قول‌هاي رييس جمهور اين بود كه روز 7 اسفند در تقويم رسمي به عنوان روز وكيل شناخته شود. اميدوارم شوراي عالي انقلاب فرهنگي اين مساله را تصويب كند و قول رييس جمهور عملي شود.

وي تاكيد كرد كه خوشبختانه ارتباط ما با قواي سه گانه خوب شده است.

رييس كانون وكلاي دادگستري مركز در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آخرين وضعيت تهيه پيش نويس لايحه اصلاح پاره‌اي از مقررات وكالت كه پس از رد كليات لايحه جامع وكالت توسط كانون‌ها تهيه شد و قرار بود تقديم مجلس شود، گفت: در جلسه كميسيون قضايي اين بحث از طرف رياست كميسيون مطرح شد كه آيا ضرورتي به لايحه هست كه بنده گفتم خير و ما ضرورتي به ارائه لايحه نمي‌بينيم اما گفتيم تجديدنظر و اصلاح در قوانين وكالت ضرورت دارد؛ زيرا لايحه استقلال وكلا كه چندين سال از آن مي گذرد بايد اصلاح و موادي به آن الحاق شود.

وي اضافه كرد: بر همين اساس ما اقدام به اصلاح لايحه استقلال كرديم و آن را به اسكودا فرستاديم و از كانون‌ها نظرخواهي شد و قرار است در هفته آينده موضوع بررسي و نهايي شود و بعد از آن نمايندگان قوه قضاييه، كميسيون قضايي مجلس و معاونت حقوقي دولت موضوع را بررسي كنند. متاسفانه علي رغم تاكيد ما كانون‌ها 30 ماده اصلاحي تهيه كردند كه ما سعي كرديم آن را محدودتر كنيم. در كميته‌اي كه در شهريور ماه تشكيل مي شود به صورت لايحه و طرح كه اولويت ما با طرح است موضوع مطرح و به تصويب خواهد رسيد.

حسين آبادي درباره برگزاري آزمون مركز مشاوران نيز گفت: در قانون برنامه سوم توسعه به قوه قضاييه اجازه داده شد كه مشاور حقوقي انتخاب كند كه مشاور حقوقي تبديل به وكيل شد تا پايان اعتبار اين برنامه كه پنج سال بود تعدادي وكيل گرفته شد و بعد از اتمام اين دوره در برنامه چهارم اين ماده تمديد نشد و يكي دو سال بعد از برنامه سوم، قوه قضاييه از مجلس وقت تقاضاي بودجه كرد كه در مجلس رد شد.

وي ادامه داد: در سال 95 مجلس قانوني را تصويب كرد با عنوان موارد دايمي برنامه هاي توسعه كه اصلا صحبتي از ماده 187 در قانون وجود ندارد. اين ماده و برنامه سوم منقضي شده و مدتي هم بعد از اين تحقيق كردند و به قوه قضاييه تذكر دادند كه اعتبار آن تمام شده و عملي هم شد، اما اخيرا شنيديم كه بر اساس تفسيري كه در قانون آمده آنها استنباط كردند كه مركز مشاوران حق دارد مجددا آزمون برگزار و كارآموز وكالت بگيرد؛ لذا نامه‌اي تهيه شد و تمام اين مطالب را براي رييس قوه نوشتيم و دو روز پيش اين نامه ارسال شد و ما خواهش كرديم كه دستور دهند از برگزاري آزمون جلوگيري شود و مركز مشاوران با كانون وكلا ادغام شود.

حسين آبادي گفت: براي فارغ التحصيلان حقوق بايد فكري كرد، ولي نبايد فشار بياورند كه ظرفيت را برداريد و به همه پروانه وكالت دهيد؛ زيرا فاجعه است. همچنين براي وكيل خانواده و اجباري شدن وكالت در دعاوي بايد فكر اساسي كرد. بايد براي اشتغال فارغ التحصيلان فكري كرد.

وي افزود: وكلا تافته جدابافته اي نيستند و تخلفات براي هر صنف و شغلي پيش بيني شده و در قانون ضوابط آن هست. بيشترين تخلفات وكلا مربوط به تخلفاتي است كه وكلا در غير محل اشتغال خود تمركز دارند. مثلا وكيلي پروانه وكالتش در بندر عباس است كه در بررسي هايمان متوجه شديم در تهران دفتر وكالت داير كرده است.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا جواب نامه شما كه به سخنگوي قوه قضاييه داده بوديد تا اسامي وكلاي متخلف را اعلام كنند آمده است گفت: هيچ پاسخي گزارش نشده كه وكلاي كانون مركز يا كانون هاي ديگر در مسايل غير قانوني دخالت دارند.

حسين‌آبادي در پايان گفت: هفته اينده 4 مردادماه همايش سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران در دانشگاه الزهرا برگزار مي شود.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .