خبر فوری

بانك مركزي شاخص هاي محاسبه ميزان مهريه را اعلام كرد

بانك مركزي شاخص هاي محاسبه ميزان مهريه را اعلام كرد

انتشار : 1397/01/28 تعداد بازدید : 97 کد : 10726 ارسال شده توسط :admin

 رئيس كل بانك مركزي ايران در نامه اي به رئيس قوه قضاييه، شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران را جهت محاسبه ميزان مهريه به وجه رايج و تأخير تأديه اعلام كرد.

پايگاه خبري دپــــارتمان  حـقوقـيـار

يا توجه به اينكه بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران بر اساس ماده 4 آيين نامه اجرايي قانون الحاق يك تبصره به ماده 1082 قانون مدني مصوب 13 ارديبهشت سال 1377مكلف شده است شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي شهري ايران را به طور سالانه براي محاسبه ميزان مهريه به وجه رايج، حداكثر تا پايان خردادماه هر سال در اختيار قوه قضاييه قرار دهد، در همين راستا رئيس كل بانك مركزي ايران در نامه اي به رئيس قوه قضاييه اعداد شاخص سالانه جهت محاسبه ميزان مهريه به وجه رايج را اعلام كرد.

لازم به ذكر است همچنين بر اساس مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام در باره خسارت تاخير تاديه چك و همچنين ماده 522 قانون دين، بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران موظف به اعلام نرخ تورم به «مراجع قضايي و دادگاه ها» مي باشد كه در نامه ارسالي رئيس كل بانك مركزي به رئيس قوه قضاييه «اعداد شاخص ماهانه جهت محاسبه تاخير تاديه مربوط به سال 1396 و سال هاي قبل بر اساس سال پايه (100=1395)» اعلام شده است.
جدول « شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي شهري ايران» و «اعداد شاخص ماهانه» در پوشه هاي پيوست اين خبر در پايگاه اطلاع رساني قوه قضاييه مي باشد.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .

 


 

 مقالات مرتبط

نتيجه رسيدگي به پرونده شكايت از كانون وكلاي دادگستري مركز در شوراي رقابت اعلام شد

نتيجه رسيدگي به پرونده شكايت از كانون وكلاي دادگستري مركز در شوراي رقابت اعلام شد   

سيصد و دهمين جلسه شوراي رقابت مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ برگزار شد.

تصميمات شورا به شرح ذيل است:

از آنجا كه كانون وكلاي مركز در لايحه دفاعي خود وضع سهميه در آزمون سالانه را مستند به تبصره ماده (۱) قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت دانسته و با توجه به اينكه به موجب بند (ج) ماده (۸۸) قانون برنامه ششم مصوب سال ۱۳۹۵ بر اختصاص ۳۰ درصد از اين سهميه به ايثارگران اشاره كرده است، معتقدند كه اقدام به تعيين سهميه از اعتبار قانوني برخوردار است.

ادامه مطلب »

مرجع صالح رسيدگي به اتهامات مديران اجرايي دانشگاه ها تعيين شد

مرجع صالح رسيدگي به اتهامات مديران اجرايي دانشگاه ها تعيين شد   

هيئت‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري مرجع صالح رسيدگي به اتهامات مديران اجرايي عضو هيأت علمي دانشگاهها تعيين شد.
دپارتمان حقوقيار به نقل از روابط عمومي سازمان بازرسي كل كشور، هيأت عالي نظارت بر تخلفات اداري در جلسه اخير خود نظر اين سازمان را در خصوص چگونگي رسيدگي به تخلفات اداري اعضاي هيئت علمي شاغل در پست‌هاي مديريتي و اجرايي تائيد و تصويب كرد.

ادامه مطلب »

انواع قصور پزشكي ونحوه شكايت از قصور پزشك

انواع قصور پزشكي ونحوه شكايت از قصور پزشك   

 

قصور پزشكي نوعي جرم است كه بنا به تبصره ۳ ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامي ايران در حكم جرم شبه عمد است . جرايم عمومي عبارتند از :

الف)جرم عمدي(با سوء نيت٬ قصد فعلي و قصد جرم همراه است) كه مجازات آن قصاص است.

ب)جرم غير عمد يا شبه عمد(بدون مسئوليت) ولي همراه با تقصير (حرفه اي) است و قصد فعلي وجود دارد ولي قصد جرم ندارد كه مجازات آن ديه است.

ج) خطاي محض بدون سوء نيت و بدون تقصير ٬ نه قصد فعل و نه قصد جرم دارد ٬ كه مجازات آن ديه است.

برابر ماده ۳۳۶ قانون مجازات اسلامي تقصير مشتمل است بر بي مبالاتي ٬بي احتياطي ٬ عدم مهرت و رعايت نكردن مقررات دولتي.

ادامه مطلب »